Gencecik Orkestra Süitleri

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası tarafından, 2016 Haziran ayında, genç Türk bestecilerini teşvik ve bu yolla Türk orkestra müziği repertuvarını zenginleştirmek amacıyla ulusal düzeyde açılan orkestra süiti beste yarışması; 6 Mart 2017 Pazartesi akşam gerçekleşecek final konseri ile sonuçlandı.

.

III. Uluslararası Genç Yetenekler Müzik Yarışması

Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli ve en yaygın ev güzelleştirme merkezi Tekzen’in katkılarıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen III. Uluslararası Genç Yetenekler Müzik Yarışması'nda gençler yeteneklerini sergileyecek. 18 yaş altındaki gençlerin piyano da dahil olmak üzere tüm enstrümanlar ve şarkı ile katılım sağlayabilecekleri yarışma için son başvuru tarihi 17 Mayıs 2017…

.

Üngör Nihayet Hatırlandı

Kadıköy Belediyesi tarafından, İstiklal Marşımızın bestecisi Osman Zeki Üngör'ün cam kaidesi ölüm yıldönümünde Kadıköy Moda'da bulunan Zeki Üngör sokağına yerleştirildi

.

Karşı'da Türk ve Alman Besteciler

Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası(Koda); şef Hakan Şensoy yönetiminde, Kanun Sanatçısı Ahmet Baran ve Keman Sanatçısı Gökmen Fahlioğulları’nın solist olarak yer alacağı konser  ile, 18  Nisan Salı akşamı Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde sanatseverleri selamlamaya hazırlanıyor.
.

Gençleri Dinleyelim

Keman ve viyolonselin iki parlayan yıldızı Selen Aydoğan ve Umut Sağlam İş Sanat’ın Millî Reasürans’ta düzenlediği seri kapsamında dinleyicileri ile 17 Nisan'da buluşacak.

.

Akordeon Yıldızı CSO ile İşSanat'ta

İş Sanat’ın ülkemizin önde gelen toplulukları ile klasik müzik dünyasının yetenekli yıldızlarını bir araya getirdiği özel projelerinden bir diğeri de 19 Nisan Çarşamba akşamı gerçekleşecek ve Letonyalı akordeon sanatçısı Ksenija Sidorova, ülkemizin değerli şeflerinden Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde Bizet’nin Carmen Operası ve Piazzolla eserlerinin de yer aldığı renkli bir programla izleyici karşısına çıkacak.

.

Müzikoloji Etkinlikleri

Konferans, Seminer, Panel, Kongre, Sempozyum, Atölye gibi Müzikoloji Etkinlikleri


Konserler - Temsiller - Sergiler

Gerçekleşecek veya Gerçekleşen Konserler, Temsiller ve Sergiler


Yarışmalar-Festivaller

Ülkemizde veya yurtdışında gerçekleşecek-gerçekleşen yarışma ve festival duyurularından haberdar olabilirsiniz...


Mayıs'ta İçel'de miyiz, Bollywood'da mı?

Her yıl, dünyanın en prestijli müzik gruplarını Mersin’e taşıyarak paha biçilmez sanat hizmeti sunan Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 2-26 Mayıs tarihleri arasında 16. kez seyircisiyle yeniden buluşacak.


Bilgi'de Festival Zamanı

Türkiye müzik piyasasına önemli isimler kazandıran İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen BİLGİ Yeni Müzik Festivali, Mayıs ayına kadar devam edecek. Etkinlikler kapsamında 30 Mart’ta Candaş Şişman, 19 Nisan’da Fransız müzik grubu No Tongue sahne alacak. 18-19 Mayıs’ta ise BİLGİ Songwriting dersi öğrencileri, Barlas Tan Özemek ve Loradeniz ile birlikte konser verecek.


BORUSAN KLASİK

Daima Klasik,

Daima

BORUSAN KLASİK...

 

("play" işaretine tıklayarak dinleyebilirsiniz)


Piyanistler Burayı Dinleyebilir mi?

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV), Kurucu Başkanı Dr. Nejat F. Eczacıbaşı adına düzenlediği Ulusal Beste Yarışması’nın onuncusu, piyano ve orkestra için bestelenmiş “Konçerto” dalında yapılacak. Çoksesli müziğimize yeni yapıtlar kazandırmak, genç bestecilerimizi özendirmek, desteklemek, onlara yeni olanaklar sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmanın son katılma tarihi 15 Aralık 2017 Cuma günü saat 17.00 olarak açıklandı.


Milli Gururumuz, OPUS'un Kapağında

OPUS Klasik Müzik Dergisi 27. sayısının kapağı, bu ayki kapağını müzik dünyasının en önemli yarışmalarından Wieniawski Keman Yarışması’nı kazanarak müzik dünyasının gündemine oturan Veriko Çumburidze’ye ayrıldı.


Pera'da Barış ve Müzik

Pera Müzesi, Barış İçin Müzik Vakfı iş birliğiyle, Müzede Barış için Müzik! adlı yeni bir konser serisi düzenliyor. Genç sanatçıların barışın sesini müzikle duyurduğu konserler, her ay bir “Genç Çarşamba” günü müzikseverlerle buluşuyor.


Festivalde Bu Yıl Herşey Sıradışı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenecek İstanbul Müzik Festivali bu yıl 45. yaşını kutluyor. Tam 45 yıldır İstanbullu sanatseverleri klasik müziğin en iyi ve en yeni örnekleriyle buluşturan, 3.000’e yakın gösteride 3,5 milyon seyirciyi ağırlayan İstanbul Müzik Festivali, bu yıl “sıradışı” bir programla 29 Mayıs - 21 Haziran tarihleri arasında müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.
Müzikbilimciler

Bu bölümde üretimleri ile unutulmayan ve halen çalışmaları ile müzikbilime katkıda bulunan değerli isimler yer almaktadır. Değerli müzikbilimcilerden çalışmalarını uzmanlık alanlarını duyurmak ve paylaşmak isteyenlerin bilgi@muzikoloji.org adresine ileti göndermeleri rica olunur.Web Köprüleri

Bu sayfada; müzisyen ve müzikbilimcileri, orkestra, koro, grup, opera, kurum, kuruluş, sanatsal ve bilimsel web siteleri ile özel web sitelerine erişebilirsiniz.

Yazarlar

 • Mart'ta İşSanat'ta Neler Var?
 • Klasik müziğin süperstarı David Garrett, Grammy ödüllü caz piyanisti Gonzalo Rubalcaba, Haldun Taner hikâyeleri, birbirinden eğlenceli çocuk oyunları ve çok daha fazlası İş Sanat’ın rengârenk Mart programında…

 • Akbank'ta Kuyruk Bekleniyor
 • Sanatın farklı dalları ile dünyanın dört bir yanındaki uluslararası sahnelerde boy gösteren müzisyenlere ev sahipliği yapan Akbank Sanat, Şubat ayında gitarın dünyaca usta dört ismini ağırlıyor. Ülkemizi başarıyla temsil eden ünlü gitarist Sinan Erşahin, 19 Nisan Çarşamba günü Akbank Sanat’ta müzik tutkunlarıyla buluşuyor.

 • Boğaziçi’nin 110 Yıllık Orgu Trompete Karşı
 • 20. yılını kutlayan Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri’nde, Aralık ayının sürprizi bir org ve trompet konseri olacak ve Avusturyalı org sanatçısı Peter Peinstingl ile Macar trompetçi David Ottmar; 14 Aralık tarihinde iki çalgının uyumunu sergileyecekler.

 • 2016 ve 2017'deki Besteci ve Müzikbilimci Yıldönümleri
 • 2016 ve 2017'deki Besteci ve Müzikbilimcilerin Doğum ve Ölüm Yıldönümü Tarihleri

 • Müziğin Dilini Çözüyoruz
 • Müziğin dilini çözmek için; 9 Ocak akşamı Uzman Müzikolog Ersin Antep ile birlikte müzik dinliyoruz. Müziğin doğuşu üzerine konuşup, gelişimini izliyoruz. Tadımlık müziklerle, farklı lezzetler arasında geziniyoruz.

 • Geçmiş Etkinlik: Yapı Kredi Kültür Sanat Müzik Sohbetleri
 • Alla Turca ile İstanbul'un Müziği: Açık Radyo’da yayınlanan, yapımcılığını  üstlendikleri Donizetti Klasik Müzik Ödüllü “Alla Turca” programından tanınan Ersin Antep ve Ali Pınar yönetimindeki müzik sohbetleri

 • Geçmiş Etkinlik: Bugün, Toplum ve Müzik Tartışmalar Zinciri
 • Kadıköy Belediyesi desteğiyle Caddebostan Kültür Merkezi ve Süreyya Operası'nda gerçekleşen etkinlikler zinciri, 5.yılında...

 • Geçmiş Etkinlik: Hayatın Ritmi; Müzik ile Psikoloji
 • Gündelik hayatta, stresle mücadele etmek için alternatif başa çıkma yöntemleri bulmak, zorunlu hale geldi. Uzman Psikolog Cem Gençtürk ve Uzman Müzikolog Ersin Antep; müzikoloji ve psikoloji bilimlerinden faydalanarak hayatın ritmini kullanmak, üzerimizde aşırı yük yaratan stres kaynağı değişkenlere karşı sahip olduğumuz gücün farkına varmamıza yardımcı olmak için 4 Mayıs 2016 Çarşamba akşamı Caddebostan Kültür Merkezi A Salonu'nda, “Müzikle Psikoloji” çalışması ile katılımcılarla buluşuyor.

 • Müzikoloji İleti Grupları 16 Yaşında
 • "Müzikoloji", "Müzikoloji.org" ve "Sanat Haberleri" e-posta gruplarına üye olmak çok kolay! Kuruluşu: 27 Ekim 2000

 • Çağırın Konser Verelim
 • Gönüllü müzisyen ve akademisyenler, Anadolu'nun çeşitli yerlerinde konser ve eğitim vermek üzere davet bekliyor.

 • Geçmişe Yolculuk
 • IDEA Müzik ve Pera Palace Hotel Jumeirah işbirliği ile hazırlanan Pera Palace Hotel Jumeirah "Cumartesi Sabah Konserleri" devam ediyor. Cihat Aşkın, 15 Nisan Cumartesi sabahı, Emre Aracı'nın sunumu ile gerçekleştirilecek olan “Pera Palace’ın Müzik Tarihine Yolculuk” başlıklı konserde, piyanist Cana Gürmen ile birlikte Pera Palace Hotel Jumeriah'ta olacak.

 • Bu Eserde Ne Giysem!
 • Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası'nın İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin iş birliğiyle hazırladığı; tiyatronun, sinemanın ve elbet opera ve bale sanatlarının sahnelenmesinde anlatımın ayrılmaz bir görsel unsuru olan kostüm tasarımlarını yansıtan “Opera-Bale Kostüm Sergisi”, Haziran ayına kadar ziyarete açık olacak.

 • Senfoni Be Annem!
 • Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, 13 Nisan Perşembe akşamı gerçekleştireceği konserinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'ndan gelecek olan 20 kişilik bir sanatçı kadrosuyla birlikte, şef Ali Hoca idaresinde ve Piyanist Hande Dalkılıç'ın solist olarak katılımıyla seyirci karşısına çıkıyor.

Son Eklenenler