OPUS, Lied İzinde

OPUS Klasik Müzik Dergisi 28. sayısı; Ülkemizde opera sanatçılarının çok ihmal ettiği, son yıllarda neyse ki genç solistlerimizin ilgisi ile konser programlarında daha sık yer almaya başlayan, klasik müziğin en önemli formlarından “sanatsal şarkı”; yani şiir ve müziğin sanatsal evliliği “lied” sanatına ayrıldı.

Türkiye’nin “tek gerçek klasik müzik dergisi” OPUS yine önemli haber, röportaj, inceleme ve makalelerle dopdolu. TÜRKİYE’NİN TEK GERÇEK KLASİK MÜZİK DERGİSİ OPUS’UN 28. SAYISI D&R’LAR, KİTAPÇILAR VE BÜYÜK GAZETE BAYİLERİNDE

OPUS'un bu sayısını şiir ve müziğin sanatsal evli...liği “lied” sanatına ayırdık. Ülkemizde opera sanatçılarının çok ihmal ettiği klasik müziğin en önemli formlarından “sanatsal şarkı” genç solistlerimizin ilgisi ile son yıllarda konser programlarında daha sık yer almaya başladı. Schubert'i takip eden Schumann, Brahms, Wolf gibi birçok önemli bestecinin Goethe, Schiller, Heine, V.Hugo, Verlaine, Baudelaire, Tolstoy gibi Batı edebiyatının en önemli yazarlarının şiirleri üzerine yazdığı eserlerle yaşayan lied her yönüyle Opus'ta irdeleniyor: *Gül Sabar: Yakın Doğu Soluğunda Lied *Roland Barthes: Romantik Şarkı *Mehmet Ergüven: Şarkı Söylemeye Geçmek *Mesut İktu:Lied Söylemenin Önemi *Solistlerimizin gözünden:Türkiye'de Lied geleneği *Unutulmaz Lied Kayıtları.

*GÜLSİN ONAY'IN KALEMİNDEN
BORUSAN FİLARMONİ'NİN UZAKDOĞU ÇIKARMASI

*KLASİK'TEN CAZ'A MÜZİK YOLCUSU: TULUĞ

*İSTANBUL'DA IŞILDAYAN STRAVİNSKİ YORUMU: RAKE'S
PROGRESS

*TÜRKİYE'DE DÜNDEN BU GÜNE KORO FESTİVALLERİ
* “GİRİT SENFONİSİ” İLE BESTECİ ALİ

*MİLLİ KÜLTÜR ŞURASI'NDA OPERA İÇİN ÖNERİLER

*90 YAŞINDAKİ EFSANEVİ KLAVSEN SOLİSTİ HOLOKOSTTAN KURTULUŞUNU ANLATIYOR.

*TÜRKİYE'DE ÇALGI ÖĞRENİMİ

* ORKESTRACILARIN KORKULU RÜYASI: ÖFKELİ ŞEF TOSCANİNİ

Ve daha bir çok haber, yazı ve röportaj OPUS'ta.
Gelecek sayıda yine dopdolu bir OPUS'ta buluşmak dileği ile...

 

Abone olmak için opus@opusklasik.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz!