Rudin, OPUS'ta

OPUS Klasik Müzik Dergisi 32. sayısını; klasik müziğin derinleşen sorunlarına eğilmeyi sürdürüyor. 1978’de birinci olduğu Çaykovski Yarışması’nın 20 yıl sonra Jüri Başkanlığını üstlenen ve Daniil Shafran’dan sonra Rusya’nın yetiştirdiği en önemli çellist Aleksander Rudin'e ayırdı.

TÜRKİYE’NİN TEK KLASİK MÜZİK DERGİSİ OPUS’UN 32. SAYISI D&R’LAR, KİTAPÇILAR VE BÜYÜK GAZETE BAYİLERİNDE
ALEKSANDR RUDİN, MÜZİK ORTAMINDA ÜSTÜ ÖRTÜLEN BİR GERÇEĞİ DİLE GETİRİYOR: “MÜZİK MAFYASINDAN UZAK DURDUM, KİMSEDEN HİMMET BEKLEMEDİM”

OPUS, klasik müziğin derinleşen sorunlarına eğilmeyi sürdürüyor. 1978’de birinci olduğu Çaykovski Yarışması’nın 20 yıl sonra Jüri Başkanlığını üstlenen ve Daniil Shafran’dan sonra Rusya’nın yetiştirdiği en önemli çellist Aleksander Rudin, Kayıt şirketi- müzik medyası- menajer- konser salonu zinciri içinde oluşan “belli kurallara” baş eğmeyenlerin konumunu anlattığı röportajımız yine ses getirecek.

*Türkiye'ye sık gelip önemli sanatçılarla dostluk kuran, gizli ilimlerle uğraşan gizemli Fransız piyanist-besteci-yazar Stephan Blet, girip ayrıldığı Fransız masonluğunu eleştirirken, kendisi de satanistlikle suçlanıyor! Blet bu konuda ilk kez Serhan Yedig ile konuştu.

*Bir Türk besteci'nin ilk “çocuk Operası” Berlin'de sahneleniyor.
Libretto'sunu Komische Oper’in baş dramaturgu Ulrich Lenz'in yazıp Atilla Kadri Şendil'in bestelediği “Bremen Mızıkacıları”nın yapım öyküsünü Şendil ile konuştuk.ilk kez ve sadece OPUS'ta.

*Uluslararası koro yarışmaları'nın karnesi OPUS'ta!
Yarışmaya katılacak genç koroların bilmesi gereken püf noktalarını bir çok jüride yer alan Ahder Destan Koral Dünya sayfalarımızda anlatıyor.

*OPUS ailesine katılan Türk operası'nın en önemli yönetmenlerinden Aytaç Manizade, “Dünya Sahnelerinden” adlı köşesinde, Amsterdam Operası'nda sahnelenen erken barok opera
Eliagabalo'yu izledi ve yazdı.

*Sahneyi oyun bahçesine çeviren Yeni Müziğin icracıları Ufuk Bahar Dördüncü kardeşler, “piyanoyu nasıl hazırladıklarını” anlatıyor!

*Yakında kaybettiğimiz efsanevi bariton “Hvorostovski”'yi Operamızın en önemli değerlerinden Prof. Mesut İktu yazdı.

*Müzikte “postmodernizm”in öyküsü müzikoloji sayfalarımızda.

*Müzik ders kitaplarını kimler yazmalı!

Daha bir çok yazı, haber ve röportaj OPUS'un 32. sayısında

Gelecek sayımızda yine dopdulu bir OPUS'ta buluşmak dileği ile...