Klasik Zaman İçinde; Almanya, Portekiz ve Sırbistan Yolculuğu

Radyo Günebakan'ın, 2021 yılında yayın hayatına kazandırdığı program; 38. bölümüyle Mayıs ayının her Çarşamba akşamı saat 22.00'dan itibaren yayında olacak. Otto Nicolai’ın İtalyan Besteci Vincenzo Bellini’nin “Norma” operasından seçtiği temalarla hazırladığı “Varyasyonlar” ile başlanacak. Programın Ozan Binici'nin hazırladığı "Ayın Kayıtları" köşesinde; Luís de Freitas Branco’nun “Keman, Çello ve Piyano Triosu”na ve Joly Braga Santos’un “Op. 66 Viyolonsel Konçertosu”na yer verilecek. Programın sonunda, Dušan Radic’in “Cengiz Han” adlı film müziğinden bölümler sunulacak.

RADYO GÜNEBAKAN’DA “KLASİK” YOLCULUK

Yeni programlarla yayın portföyünü genişleten Trakya Üniversitesi Radyosu "Radyo Günebakan", Ersin Antep ve Ozan Binici tarafından hazırlanan “Klasik Zaman İçinde” programıyla dinleyicilerine yepyeni bir deneyim yaşatmayı sürdürüyor…

Radyo Günebakan'ın, 2021 yılında yayın hayatına kazandırdığı program; 38. bölümüyle Mayıs ayının her Çarşamba akşamı saat 22.00'dan itibaren yayında olacak. Programın ilk bölümüne; 175 yıl önce, 11 Mayıs 1849’da dünyaya henüz 39 yaşında veda eden, Alman Orkestra ve Koro Şefi, Org Sanatçısı ve Besteci Otto Nicolai’ın İtalyan Besteci Vincenzo Bellini’nin “Norma” operasından seçtiği temalarla hazırladığı “Varyasyonlar” ile başlanacak. Ozan Binici'nin hazırladığı "Ayın Kayıtları"nda; Alessio Bidoli, Alain Meunier ve Bruno Canino imzasıyla yayınlanan Portekizli Besteci Luís de Freitas Branco’nun 1908 tarihli “Keman, Çello ve Piyano Triosu”, Çellist Jan Bastiaan Neven’in Algarve Orkestrası ile yaptığı kaydında Portekizli Besteci Joly Braga Santos’un (üç bölümlü) “Op. 66 Viyolonsel Konçertosu”na yer verilecek. Son bölümde, 95 yıl önce, 10 Nisan 1929’da dünyaya gelen, Sırp Eğitimci ve Besteci Dušan Radic’in “Cengiz Han” adlı film için yazdığı müzikten “Aşk Teması” ve “Pekin ve Final” adlı parçalar sunulacak.

Müzikolog Ersin Antep’in sunumu ve Ozan Binici’nin katkılarıyla “Klasik Zaman İçinde” programının 38. bölümü, 1 Mayıs 2024 Çarşamba akşamı saat 22.00'da dinleyicilerle buluşacak. Klasik müzik tutkunları tarafından büyük beğeni toplayan program Çarşamba akşamları, 106.2 Mhz frekansından Radyo Günebakan yayınlanacak.

E-posta: klasikzamanicinde@trakya.edu.tr

İnternetten dinlemek için; http://radyogunebakancanli.trakya.edu.tr

Ersin Antep tarafından her ay farklı konuların, hikâyelerin ve bestecilerin ele alındığı programda, Ozan Binici tarafından hazırlanan “Ayın Kayıtları” bölümü ile de klasik müziğin ülkemizden ve dünyadan seçkin örneklerine yer veriliyor. Üniversitenin Rektör Yardımcısı, Devlet Konservatuvarı Müdürü ve Balkan Senfoni Orkestrası Şefi Prof. Ahmet Hamdi Zafer danışman olarak katkıda bulunuyor.