Yarışmalar-Festivaller

Ülkemizde veya yurtdışında gerçekleşecek-gerçekleşen yarışma ve festival duyurularından haberdar olabilirsiniz...


Altın Besteci; Turgay Erdener

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'nın ülkemiz çoksesli müziğine büyük emeği geçmiş bir besteci, yorumcu ve/veya eğitimciye katkılarından dolayı Vakfın ve müzikseverlerin şükranlarını sunmak üzere her yıl takdim ettiği "Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası”nın 29'uncu sahibi belirlendi.


Gencecik Yetenekler Ödüllendi

II. Uluslararası Genç Yetenekler Müzik Yarışması, 5 Haziran'da Akatlar Kültür Merkezi'nde düzenlenen ödül töreniyle sonuçlandı. Yarışma sponsoru Tekzen, Türkiye'nin farklı bölgelerinden yarışmaya katılan ve kazanan yarışmacılara ödüllerini takdim etti.


Antalya'da EXPO İçinde Var Bir Festival

Her sene Antalya’da dünyaca ünlü müzisyenleri ağırlayan ‘Antalya Uluslararası Piyano Festivali, 17. yılında da bu geleneğini sürdürüyor. 21 Eylül’de başlayan festival, dünyaca ünlü, yerli ve yabancı sanatçılardan oluşan dev kadrosuyla Antalya’da yıldızlar geçidi yaşatacak.


Bir Meriç Gitti, Ödülü Kaldı Gülin'e Yadigâr

İş Sanat’ın 2012 yılında genç yaşta aramızdan ayrılan Sanat Yönetmeni Meriç Soylu’nun ailesi tarafından verilen Meriç Soylu Ödülü’nün bu yılki sahibi obua sanatçısı Gülin Ataklı oldu. Soylu Ailesi, genç sanatçılara klasik müzik dünyasına attıkları ilk adımlarında destek olmak ve kamuoyunda tanınırlık kazanmalarını sağlamak amacıyla İş Sanat tarafından gerçekleştirilen Parlayan Yıldızlar serisinde sahne alanlar içinden seçtikleri sanatçıları üç yıldır ödül ile taçlandırıyor.


Bodrum'da İdil Biret ve Fazıl Say Dinleme Zamanı

Doğuş Grubu’nun kurucu destekçisi olduğu, 20-27 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen, sanatsal programlama ve planlamasını Pozitif’in üstlendiği 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali, dünyaca ünlü piyanistler İdil Biret ve Fazıl Say’ı ağırlıyor.


"Ya Flüt Çal, Ya Şan Söyle" Diyenleri Dinlememenin Ödülü

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve La Scala Tiyatrosu Akademisi tarafından düzenlenen, 11 Eylül Cuma akşamı Süreyya Operası’nda final konseri ile eödül töreni gerçekleşen 8. Leyla Gencer Şan Yarışması’nı Arnavut Flüt ve Şan Sanatçısı; Marigona Qerkezi kazandı.


Herkül! Aspendos'u Toparla, Kapıyı Kilitle!

21. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, 24 Eylül Çarşamba akşamı saat: 21.00'da Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek G.F. Handel'in "Herkül" operası ile son buluyor. Barok dönemin önde gelen sahne eserlerini ülkemizde son yıllarda ardı ardına izleyiciye tanıtan Mehmet ERGÜVEN'in rejisini üstlendiği eserde, orkestra ve koroyu uzmanlık alanı Barok eserler olan şef Wolfgang RIEDELBAUCH yönetiyor.


Shakespeare, İstanbul'a Gelsin Diye Festival Var

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenecek 44. İstanbul Müzik Festivali, 1-24 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve Shakespeare’in “Eğer Müzik Aşkın Gıdasıysa, Durmadan Çalınız” dizelerinden esinlenen temasıyla müzikseverlere etkileyici bir program sunacak.


Yelpaze Alın İsterseniz, Sıcak Olur!

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü; DenizBank’ın katkılarıyla düzenlenen 5. Uluslararası İstanbul Opera Festivali ile 3-17 Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbullu sanatseverlere muhteşem bir opera şöleni yaşatmaya hazırlanıyor.


AkSanat'ta Piyano Mevduat Festivali

Akbank Sanat'ın, 5 - 28 Kasım tarihleri arasında düzenleyeceği “Akbank Sanat Piyano Günleri” efsane besteci ve virtüöz’leri ağırlıyor.


Barok Operamız Yok Ama, Festivalimiz Var

Sanat Yönetmenliğini Leyla Pınar’ın üstlendiği, Uluslararası İstanbul Barok Festivali, 3 – 8 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenleyeceği konserler, workshoplar ve org semineri ile 20. Yılını kutluyor!


Rahmaninov Adına Türkiye'de Piyano Yarışması

Türk Rus Kültür Vakfı tarafından 20. yüzyılın en büyük piyanist ve bestecilerinden Sergey Rahmaninov anısına düzenlenen piyano yarışmasının kazananları belli oldu


Özberk'e Bir Gitar ve Alkışlar

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı salonlarında 25-27 Kasım 2016 tarihleri arasında ünlü Venezzuallalı gitarist Alirio Diaz onuruna düzenlenen 3.Ulusal Gitar Yarışması sonuçlandı.


Kadıköy'de Piyano Yarışması

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası, 1-5 Temmuz arasında Ulusal Piyano Yarışması düzenliyor


Türkiye'nin İlk Fagot Yarışması

1.Orhan Nuri Göktürk Fagot Yarışması; 19-23 Mart tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi


Erasmus İçin, Gümüşlük Festivali'ni Tercih Edebilirsiniz

Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali; Erasmus Öğrenci Değişim Programı kapsamında 8 müzik öğrencisine çok önemli bir fırsat sunmaya hazırlanıyor.


Duyduk Duymadık Demeyin! Opus Amadeus Oda Müziği Festivali İstanbul'daydı
Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği Festivali; 7 Mart-8 Nisan 2013  arasında, klasik müziğin birbirinden güzel eserlerinin yer aldığı yedi konser ile Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat ve  Saint Antoine Kilisesi Beyoğlu’ndaydı...


SCA Beste Yarışması Sonuçlandı

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'nın 40. Kuruluş Yılı münasebetiyle düzenlenen SCAMV 1. Uluslararası Beste Yarışması sonuçlandı. Seçici kurul, 31 katılımcı arasından Utar Artun'un yapıtı ikinciliğe değer bulundu. Eral İnal'ın eserinin üçüncü olduğu yarışmada, mansiyon ödülü de İvan Çelak'a verildi.