Arşiv

Müzikoloji Portalı'nda daha önce yayınlanan tüm yazı ve haberlere ulaşabilirsiniz...


2024 ve 2025'teki Besteci ve Müzikbilimci Yıldönümleri

2024 ve 2025'teki Besteci ve Müzikbilimcilerin Doğum ve Ölüm Yıldönümü Tarihleri


2018 ve 2019'daki Besteci ve Müzikbilimci Yıldönümleri

2018 ve 2019'daki Besteci ve Müzikbilimcilerin Doğum ve Ölüm Yıldönümü Tarihleri


2022 ve 2023'teki Besteci ve Müzikbilimci Yıldönümleri

2022 ve 2023'teki Besteci ve Müzikbilimcilerin Doğum ve Ölüm Yıldönümü Tarihleri


2021 ve 2022'deki Türk Besteci ve Müzikbilimci Yıldönümleri

2021 ve 2022'deki Türk Besteci ve Müzikbilimcilerin Doğum ve Ölüm Yıldönümü Tarihleri


Hmm! İlginç Bir Üçlü!

Ankara, oda müziğinde yeni bir mekânda, yeni bir sezonluk konser dizisine kavuşuyor. Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi'nde 2015-16 sanat sezonunda sekiz ayda toplam 12 konser düzenlenecek. Şefik Kahramankaptan'ın program koordinatörlüğünde gerçekleşen Salı Konserleri serisi, 22 Mart'ta tenor-viyolonsel ve klasik gitardan oluşan Trio Anka konseri ile devam ediyor.


Gençlik Orkestrasından Bir İlk

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, Sicilya'da düzenlenen Taormina Müzik Festivali'nde konser veren ilk Türk topluluk oldu.


Yarışma Saygun'un Gümüşlük'teki Yazlığında

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali bünyesinde iki yılda bir düzenlenen Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilecek. Yurtiçinden ve yurtdışından tüm genç yeteneklere açık olan yarışma 20-23 Temmuz 2015 tarihleri arasında Bodrum’un tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan bölgesi Gümüşlük’te düzenlenecek.


Çocuklar, Müzik ve Barış

İlki 2013’te Salzburg Festivali kapsamında düzenlenen Sistema Europe Orkestra Kampı’nın ikincisi, Barış İçin Müzik tarafından, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın desteğiyle, 8 ülkeden 200’ün üzerinde çocuğun katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.


2013 ve 2014'teki Besteci ve Müzikbilimci Yıldönümleri

2013 ve 2014'teki Besteci ve Müzikbilimcilerin Doğum ve Ölüm Yıldönümü Tarihleri


Aspendos 2013'ü, Mersin ile Kapattılar

Mersin Devlet Opera ve Balesi; Aspendos Opera ve Bale Festivali'nin kapanışını, "Carmen" operası temsili ile gerçekleştirdi.


Andante'nin 2013 Yılı Donizetti Ödülleri Sahiplerini Buldu

Andante Dergisi'nin Beyoğlu Belediyesi işbirliği ve KÜSAV desteği ile gerçekleştirdiği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri; 21 Mayıs Salı akşamı Rahmi Koç Müzesi'nde sahiplerine takdim edildi.


2015 ve 2016'daki Besteci ve Müzikbilimci Yıldönümleri

2015 ve 2016'daki Besteci ve Müzikbilimcilerin Doğum ve Ölüm Yıldönümü Tarihleri


Hekimbaşı Salih Efendi'nin Yalısı, Oldu Konser Alanı
Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'nın iç mekanında düzenlenen "Salon Konserleri"ne; 18 Nisan akşamki Kanun-Piyano İkilisi dinletisiyle devam ediliyor


Çanakkale'de Zaman; 18 Mart'ta Yeniden

Murat Göksu’nun yazdığı "Çanakkale'de Zaman"; Şehitler Günü nedeniyle Mersinli sanatseverlerle buluşuyor!


Bursa, Kendi Donizettimiz'e Sahip Çıkıyor

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası; şef Nezih Seçkin idaresindeki 9-10 Mayıs tarihli konserlerinde, tıpkı Giuseppe Donizetti'nin ülkemize verdiği emek gibi, Afganistan'a çoksesli müziği götürmüş olan marş ve tango bestecisi Halid Recep Arman'ı, Müzikolog Ersin Antep'in sunumu ve düzenlemeleriyle anacak. Arman'ın yeğeni Soprano Hande Soner'in yanısıra Veysel Özgür Sağlam "Gitar"; Ricardo Moyano "Gitar",  C. Gustava Battistessa "Bandoneon" ve Alexander Mekaev "Piyano" konserin solistleri olacaklar. Konserin sürprizi ise; Müzikolog Ersin Antep'in orkestrada klarnet çalacak olması...


Orkestralarımızın Şef İlişkilerinde Yeni Süreç


Melek, Mezopotamya'yı Korusun


Tarihte Unutulan Riyaseticumhur Musiki Heyeti


Sanatçılar Memur Mu, İşçi Mi?


En Eski Türk Marşı, Bursa'da Cumhuriyet Konserinde...

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası; 6 Kasım 2014 akşamı Uzman Müzikolog Ersin Antep’in hazırladığı ve baştan sona sunumunu yapacağı içerikle, özel bir Cumhuriyet Bayramı Konseri gerçekleştirecek. Bursa korolarının da sahnede yerini alacağı, Şef Nezih Seçkin’in idaresindeki konsere genç Opera Sanatçısı Bariton Bora Balcı solist olarak katılacak. Konserin ilk yarısı Osmanlı dönemindeki müzik örneklerini, ikinci yarısı ise Cumhuriyet dönemindeki eserleri kapsayacak.


Figaro; Düğünü İçin Antalya'da!

Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin Mart ayında sahneleyeceği ilk eser; Mozart’ın ünlü operası “Figaro’nun Düğünü”, 2 Mart'ta sanatseverlerle buluşuyor.


Yarkın! İşSanat'a Dünyayı Getir!

“Kervansaray Halkların Müzikleri ve Dansları” projesiyle değişik coğrafyaların melodi ve ritimlerini sahneye taşıyan Yarkın Ritim Grubu; 8 Mart'ta İş Sanat sahnesinde...


2012 ve 2013'teki Besteci ve Müzikbilimci Yıldönümleri

2012 ve 2013'teki Besteci ve Müzikbilimcilerin Doğum ve Ölüm Yıldönümü Tarihleri


Ölümünün 15.Yılında Öğretmen, İdareci, Araştırmacı, Bilimadamı Yönüyle Prof.Dr.Gültekin Oransay


Gültekin Oransay'ın Ardından


Bursa'dan "İstanbul"a Senfonik Yolculuk

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası 27 Kasım 2014 akşamı bestesi Oğuzhan Balcı’ya ait olan ve Bursa’da ilk defa seslendirilecek “İstanbul Senfonik Suiti”adlı eser ile Bursalı müzik severleri 1920 lerin İstanbul’una senfonik bir yolculuğa çıkaracak. Konserde Uzman Müzikolog ve Müzik Yazarı Ersin Antep işgal altındaki İstanbul’u anlatacak.


Antalya Opera; Beethoven'ı Vefatından 186 Yıl Sonra Bale Sahibi Yaptı

Beethoven'ın 9. Senfoni eserinden esinlenerek ortaya çıkan “UMUT” balesinin prömiyeri; ANTDOB kadrosuyla 23 Şubat'ta Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde gerçekleştirilecek.