Ustadan "Saf" Beethoven

İstanbul Resitalleri klasik müzik dizisinin ilham kaynağı, dünyanın en iyi Beethoven yorumcularından ve hocaların hocası John O'Conor 10. Sezonda 2016 yılının son resitali için 16 Aralık'ta Türkiye'ye geliyor!

"Saf" BEETHOVEN
JOHN O'CONOR
16 Aralık Cuma 20:00 Sakıp Sabancı Müzesi 'the Seed'

JOHN O'CONOR


İstanbul Resitalleri klasik müzik dizisinin ilham kaynağı, dünyanın en iyi Beethoven yorumcularından ve hocaların hocası John O'Conor 10. Sezonda 2016 yılının son resitali için Türkiye'ye geliyor!

2005 yılında AKM'deki özel resitalinin kalbimizde ve zihnimizde bıraktığı izlerinin ardından iki yıl sonra İstanbul Resitalleri dizisinin başlamasına vesile olan John O'conor'ı İstanbul izleyicisi ilk kez İrlanda Kraliyet Müzik Akademisi Başkanı ve büyük Beethoven yorumcusu olarak tanıdı. "Beethoven zirvesinde bugüne kadar ki en yüksek kalibredeki kayıtlar" şeklinde yorumlar alan Telarc etiketli muhteşem Beethoven albümleri ve sahibi olduğu sayısız madalya, nişan, ünvan ve ödülün yanısıra John O'Conor, dünyanın en önemli uluslararası piyano yarışmalarının da jüri üyesi.

2009 ve 2013'te verdiği resitallerin ardından İstanbul Resitalleri 10. Sezonu için 3. kez ağırlayacağımız John O'Conor, İrlanda Kraliyet Müzik Akademisi Onursal Üyesi, Dublin Uluslararası Piyano Yarışması Jüri Başkanı ve Artistik Direktörü. Klasik müziğe olan katkılarından dolayı National University of Ireland ve Trinity College Dublin tarafından Fahri Doktor ünvanı verilen John O'Conor, Fransız Hükümeti tarafından "Officier de l'Ordre des Arts et des Lettres" Alman Hükümeti tarafından "Ehrenkreuz für Wissenschaft und Kunst" ünvanları ile ödüllendirildi.

John O'Conor ayrıca Japonya, İtalya ve Polonya Hükümetlerinin de nişanlarını taşıyor.

1973 yılında Uluslararası Beethoven Piyano Yarışması'nda birinci olan ve Efsanevi Wilhelm Kempf ile çalışma fırsatı bulan John O'Conor'ın  birlikte konser verdiği orkestralar arasında ilk akla gelen isimler: London Symphony, Royal Philharmonic, Czech Philharmonic, Vienna Symphony, l'Orchestre National de France, NHK Orchestra Japan, Cleveland, San Francisco, Dallas, Montreal ve Detroit Senfoni orkestraları.

New York'ta Carnegie Hall ve Lincoln Center, Washington'ta Kennedy Center, Londra'da Wigmore Hall ve South Bank Centre, Viyana'da Musikverein, Prag'da Dvorak Hall ve Tokyo'da Bunka Kaikan ise resitallerini gerçekleştirdiği yüksek prestijli salonlardan bazıları.

John O'Conor, Japonya'da Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması, Moskova'da Tchaikovsky Uluslararası Piyano Yarışması, Viyana'da Beethoven Uluslararası Piyano Yarışması, Varşova'da Chopin Uluslararası Piyano Yarışması, Tel Aviv'de Rubinstein Uluslararası Piyano Yarışması ve Hilton Head Uluslararası Piyano Yarışması gibi dünyanın dört bir yanındaki en önemli uluslararası piyano yarışmalarında jüri üyesi olarak yer alıyor.

New York Times'ın "en iyi kayıtlar" diye yazdığı Beethoven kayıtlarının yanı sıra İrlanda'lı besteci John Field'ın noktürnlerini kaydettiği albümü de haftalarca Billboard Classical listelerinde kaldı. John O'Conor'ın yayınlanmış 29 albümü bulunuyor. 

http://www.istanbulrecitals.com/