Boğaziçi’nin 110 Yıllık Orgu Trompete Karşı

20. yılını kutlayan Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri’nde, Aralık ayının sürprizi bir org ve trompet konseri olacak ve Avusturyalı org sanatçısı Peter Peinstingl ile Macar trompetçi David Ottmar; 14 Aralık tarihinde iki çalgının uyumunu sergileyecekler.

 

Boğaziçi’nin 110 Yıllık Orgu Trompete Karşı

 

Bu yıl 20. yılını kutlayan Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri’nde, Aralık ayının sürprizi bir org ve trompet konseri olacak. Avusturyalı org sanatçısı Peter Peinstingl ve Macar trompetçi David Ottmar 14 Aralık tarihinde bu iki çalgının uyumunu sergileyecekler.

Boğaziçi Üniversitesi’nin 110 yaşındaki tarihi orgunda, Bach'ın 200 mil yürüyerek dinlemeye gittiği, Lübeck'de yaşayan ünlü Buxtehude’nin ve dönem bestecilerinin eserleri seslendirilecek.

Buxtehude, Tomasi, J.S. Bach, Reveyron, Widor ve Haydn’ın eserlerinin yer aldığı Orgumuz Trompete Karşı başlıklı konser, 14 Aralık, Çarşamba günü saat 19.30’da Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de gerçekleşecek.

Tam Bilet: 30 TL, Öğrenci Bileti: 5 TL

2016-2017 Sonbahar-İlkbahar Konser Programı hakkında detaylı bilgi için ziyaret ediniz: http://www.klasikmuzik.boun.edu.tr/

 

 

Albert Long Hall’de Şarkıların Yüzyılı Hatırlanacak

 

 

Hollanda’nın ünlü müzik grubu Black Pencil, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri kapsamında 16 Kasım’da dinleyenleri eşsiz bir müzik yolculuğuna çıkaracak.

 

Bu sene 20. Yılını kutlayan Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Konserleri, 16 Kasım’da Hollanda’nın ünlü müzik grubu Black Pencil’ı ağırlıyor. Şarkıların Yüzyılıbaşlıklı konserde Black Pencil, eski çağlardan günümüze ünlü şarkıları anımsatacak.

 

Adını, yüzyıllardır ‘Ben Mehmed Siyah Kalem, insanların ve demonların ustası’ sözüyle bilinen minyatür ustası Mehmed Siyah Kalem’den; ilhamını ise minyatürlerin anlatım gücünden alan Black Pencil, klasik müzikseverleri çok değişik eşsiz bir programla büyüleyecek.

 

Blokflütte Jorge Isaac, artistik direktör ve panflütte Matthus Koene, viyolada Esra Pehlivanlı, akordeonda Marko Kassl ve vurmalı çalgılarda Enric Monfort’tan oluşan Black Pencil, anonim şarkılardan Ortaçağ’a, Rönesans’tan İspanyol şarkılarına ve Beatles’a uzanan renkli bir seçkiyle 16 Kasım Çarşamba günü saat 19.30’da dinleyicilerin karşısında olacak.

 

Program

 

Anonim: “Santa Maria strela do dia”, “Que por al non devess’ óm’ a” (Cantigas de

Santa Maria, 13. yüzyılın ikinci yarısından)

G. G. Gastoldi: “Balletti a cinque voci”

J. Dowland: “Flow My Tears”, “Come Again”, “Can She Excuse My Wrongs”

G. B. Pergolesi: Polidoro Serenatı

M. de Falla: Popüler İspanyol Şarkısı’ndan “Asturiana”, “Jota” ve “Cancion”

L. Berio: Halk Şarkıları’ndan “I Wonder as I Wander”, “Loosin Yelav”, “Ballo”,

“Azerbaycan aşk şarkısı”

The Beatles: “Tomorrow Never Knows”

F. Zappa: “Montana”

R. de Man: “Fuerza Interior”

 

2016-2017 Sonbahar-İlkbahar Konser Programı hakkında detaylı bilgi için ziyaret ediniz: http://www.klasikmuzik.boun.edu.tr/

 

Albert Long Hall’de 20. Yılın Görkemli Konserleri

Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri 20. Yılını kutluyor.‘’Yirminci Yılımıza Merhaba’’ konserlerinin 12 Ekim’deki açılışını tarihi değere sahip Kiev Solistleri Orkestrası yapıyor. 2016 Sonbahar döneminde birbirinden keyifli ve değerli 11 konser gerçekleşecek.

 

İstanbul’un seçkin klasik müzik mekânlarından Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de 2016- 2017 Klasik Müzik mevsimi 12 Ekim 2016 tarihinde başlıyor. 20. Yılını kutlayan bu etkinliklerde uluslararası sahnelerin ve ülkemizin en önemli isimleri klasik müzik dinleyicisiyle buluşacak.

 

Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri’nin açılış konserini Kiev Solistleri topluluğu yapacak. Konserde J. S. Bach’ın Re minör İkili Konçertosu, F. Schubert’in La MajörRondosu, F. Mendelssohn’un 10. Senfonisi, W. A. Mozart’ın Keman ve yaylı çalgılar için Adagio’su ve Çaykovski’nin Serenat’ı seslendirilecek.

 

Ukrayna’nın önde gelen orkestraları arasında yer alan Kiev Solistleri, her biri uluslararası yarışmalarda ödül almış müzisyenlerden oluşuyor. Batılı bestecilerin yapıtlarının Ukrayna’da tanınmasında önemli rol oynayan topluluk, bugüne dek uluslararası ün kazanmış pek çok solistle Paris, Viyana, Berlin, Varşova, Tokyo ve Singapur’da konserler verdi. David Oistrakh Festivali, Varşova Çağdaş Müzik Festivali, Ruhr Klasik Müzik Festivali gibi uluslararası müzik festivallerinin aranan konuğu olan Kiev Solistleri’nin sanat yönetmenliğini 2016-2017 sezonundan başlayarak Dmitry Yablonsky üstleniyor.

 

‘’Keman ve Piyanodan Fırtınalar’’

Albert Long Hall Konserleri ayın ikinci konserinde ise dünyanın en ünlü keman sanatçılarından Isabelle van Keulen ve piyanist Kathryn Stott’u konuk edecek. 19 Ekim, Çarşamba günü saat 19.30’da yer alacak Keman ve Piyanodan Fırtınalarbaşlıklı konserde Beethoven, Brahms, A. Pärt ve Prokofiyef’in yapıtları seslendirilecek.

 

‘’Bach’dan 20.Yüzyıla’’

26 Ekim, Çarşamba akşamı Albert Long Hall ‘’Bach’dan 20.Yüzyıla’’ temasıyla Mersin Akademik Oda Orkestrası’nı ağırlayacak. Münif Akalın (viyolonsel ve şef) ve Alican Süner’in (keman) yer alacakları konserde müzikseverler, J.S. Bach, Kodallı, G.Holst ve B.Britten’ın eserlerinden seçilen bir program dinleyecekler. Genç kemancımız Alican Süner Paganini-Liszt’in La Campanella gibi parlak bir yapıtıyla kendini gösterecek.

 

Klasik müziğin renkleriyle doyumsuz bir sonbahar programı

16 Kasım’da Hollanda’nın Black Pencil Grubu eski çağlardan günümüze ünlü şarkıları anımsatacak. Anonim şarkılardan Ortaçağ’a, Rönesans’tan İspanyol şarkılarına ve Beatles’a uzanan renkli bir seçkiyle dinleyicilerin karşısına çıkacak.

 

Virtüözler Albert Long Hall’de

Albert Long Hall konserleri, 23 Kasım’da London Octave Oda Orkestrası ve Halit Turgay (flüt) ile bir Barok program, 30 Kasım’da Festival Strings Lucern Sekizlisiylebir romantik program21 Aralık’taki Yeni Yıl Konseri’nde Camerata Salzburg ile bir yeni yıl programı sunacak.

 

Son yıllarda dünyanın en aranan piyanistlerinden biri olan Till Felner, ilk Türkiye konserini 2 Kasım’da ALH’de verecek; Brahms ve Schubann’ın romantik müziğini çalacak.

 

7 Aralık’ta ise dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret, 75. yaşını kutlamaları çerçevesinde J.S. Bach’dan Prokofiyef’e, parlak yapıtlardan seçilmiş bir dinleti sunacak.

 

Boğaziçi’nin tarihi orgu trompete karşı

Aralık ayının bir diğer sürprizi ise Peter Peinstingl (org) ve David Ottmar’ın (trompet) 14 Aralık tarihinde verecekleri Org ve Trompet Konseri olacak. Boğaziçi Üniversitesi’nin 110 yaşındaki tarihi orgunda görkemli yapıtlar seslendirilecek.

 

Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri 2017 İlkbahar döneminde de klasik müziğin birbirinden değerli isimlerini ağırlamaya devam edecek.

 

 

2016-2017 Sonbahar-İlkbahar Konser Programı hakkında detaylı bilgi için ziyaret ediniz: http://www.klasikmuzik.boun.edu.tr/

 

Konserler saat 19.30’ da başlamaktadır. Tam Bilet: 30 TL, Öğrenci Bileti: 5 T

Bilet satışları için: www.bilet360.com

 

Evin İlyasoğlu

Klasik Müzik Koordinatörü

http://www.klasikmuzik.boun.edu.tr/

 

BİLGİ İÇİN:

Çiğdem Babayiğit- cigdem.babayigit@boun.edu.tr

0212-259 6701