Trakya'da Konuşa Konuşa Konser

Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Konser Salonu'nda 11 Mart akşamı, Uzman Müzikolog Ersin Antep; Balkan coğrafyasında yapılan derleme çalışmalarını aktarırken; Flüt Sanatçısı Doç. Çisem Önver Zafer ve Piyanist Arş.Gör. Gizem Alkan, bu özgün eserleri içeren konser verecek.

BALKANLARDAN ESEN SICAK EZGİLER

 

Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sanat, Eğitim ve Gösteri Merkezi'nde 11 Mart Çarşamba akşamı gerçekleşecek "Balkanlar'dan Esen Sıcak Ezgiler" başlıklı Söyleşi-Konser, saat 19.30'da başlayacak. Etkinlikte; Uzman Müzikolog Ersin Antep dinleyicilerle söyleşi yaparken, konu edinilecek müziklerin yer aldığı konseri Flüt Sanatçısı ve Öğretim Üyesi Doç.Çisem Önver Zafer ile Piyanist ve Araştırma Görevlisi Gizem Alkan gerçekleştirecek.

 

Halk şarkılarının çoksesli teknikle ele alınması, çeşitli bestecilerin, ülkelerin başvurduğu bir yöntem olarak; önem kazanır. Macaristan'daki örneklerden yola çıkarak, kayıp bir Türk kavminin izini, eserlerle sürecek kadar tarihsel ipuçlar sunan bu konu; ülkemizde nasıl değerlendirildi?

 

Uzman Müzikolog Ersin Antep; Bela Bartok ve Zoltan Kodaly eserlerinde saklı bir toplumun kodları, Aşık Veysel'in ülkemizdeki anlamına değin konuları aktarırken; Flüt Sanatçısı Doç. Çisem Önver Zafer ve Piyanist Arş.Gör. Gizem Alkan, bu özgün eserleri içeren konser verecek.

 

Ayrıntılı bilgi için; https://www.trakya.edu.tr/news/balkanlardan-esen-sicak-ezgiler