Ayakları Bile Maharetli Piyanist

Ünlü İngiliz şef Leopold Stokowski'nin yazdığı bir notta; “Philadelphia Orkestrası ile yapmaya çalıştığım şeyi, ayaklarınızla yapıyorsunuz!" dediği günümüzün efsanevi piyanistlerinden Stephen Kovacevich, 12 Nisan'da İstanbul Resitalleri'nde sanatseverlerle buluşacak.

 

BACH BEETHOVEN SCHUBERT
STEPHEN KOVACEVICH piyano

12 NİSAN 2019 Cuma 20:00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'

 

11 yaşından beri sahnelerde olan 1940 Los Angeles doğumlu Amerikalı piyanist Stephen Kovacevich, hem müzikal anlamda hem de teknik olarak risk almaktan korkmayan cesur bir piyanist olarak biliniyor.

18 yaşında İngiliz piyanist Myra Hess (1890-1965) ile müzik çalışmak için Londra'ya giden ve daha sonra da İngiltere merkezli yaşayan sanatçı, ilk Wigmore Hall konserini 1961'de 21 yaşında verdi. O yıllarda üvey babasının soyadını kullanan ve Stephen Bishop olarak sahneye çıkan sanatçı daha sonra isminin başka bir Amerikalı besteci ile karıştırılıyor olması nedeniyle 1970'lerde Hırvat olan babasının soyadını kullanmaya başladı. Özellikle Beethoven, Brahms, Mozart ve Chopin yorumlarıyla hayranlık uyandıran Stephen Kovacevich, uzun yıllardır klasik müziğin uluslararası arenasında büyük orkestralar ve önemli şeflerle aynı sahneyi paylaşıyor.

Birlikte sahneye çıktığı orkestralar arasında San Francisco Senfoni Orkestrası, Rotterdam Filarmoni, BBC Senfoni Orkestrası, Montreal Senfoni Orkestrası, Bournemouth Senfoni Orkestrası, Yomiuri Nippon Senfoni Orkestrası, Sydney Senfoni Orkestrası gibi önemli orkestralar sayılabilir. Aynı sahneyi paylaştığı efsanevi şefler arasında ise Hans Graf, Bernard Haitink, Kurt Masur(1927-2015), Simon Rattle, Georg Solti (1912-1997) Colin Davis(1927-2013), David Zinman, Jacek Kaspszyk, John Nelson ve Vladimir Ashkenazy gibi isimler yer alıyor. Queen Elisabeth Hall International Piano Series, Verbier Festivali, Lugano Festivali, Hamburg'da Martha Argerich Festivali de Stephen Kovacevich'in sahneye çıktığı festivallerden bazıları.

Stephen Kovacevich, Jacqueline du Pré, Martha Agerich, Steven Isserlis, Nicola Benedetti, Nigel Kennedy, Lynn Harrell, Gautier Capuçon, Renaud Capuçon, Kyung-wha Chung, Truls Mørk, Emmanuel Pahud, Anna Larsson, Alina Ibragimova ve Philippe Graffin gibi dünyaca tanınmış isimlerle ortak çalışmalarda yer aldı. 

 

1960 ve 1970'lerde Philips etiketiyle yayınlanan albümleri, 1990'lardan sonra EMI plak şirketinden çıkmaya başladı. Decca ise efsanevi piyanistin 75. yılını onun Philips'ten miras kayıtlarından oluşan 25CD'lik bir setini yayınlayarak kutladı. 2008'de neredeyse ilk kaydından 40 yıl sonra Onyx etiketiyle yayınlanan, Beethoven’ın Diabelli Varyasyonlarını kaydettiği albümü 2009'da Classic FM'de ve Gramophone Magazine'de "Editörün Seçimi" etiketini aldı; “Onun olgun ve korkusuz ustalığı, her dinleyişte yeni bir şey ortaya çıkarıyor!" şeklindeki övgü dolu yorumla birlikte... Sanatçı, solo albümleriyle birlikte 80'den fazla albümde yer aldı.

 R O G R A M
 

 

BACH
Partita No.4, Re majör, BWV 828

BEETHOVEN
Piyano Sonatı No.31, La bemol majör, Op.110 


***

SCHUBERT
Piyano Sonatı, Si bemol majör, D960 

 .........................................................................
Piyano: Steinway & Sons Concert Grand D
AKBANK tarafından sağlanmaktadır.
Teşekkür ederiz.

SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'
BİLETLER:150TL - 200TL - 250TL - 300TL Tel: 0216 556 9800 biletix.com

 

 

Resitaller, tam belirtilen saatte başlar ve kapılar kapanır. Alkış arasında kapılar açılmaz. Geç kalan konuklar resitalin sadece ikinci yarısını izleyebilirler. (Ara verilmeyen resitallerde bu uygulama yapılamamakta, geç kalanlar resitali izleme olanağını kaybetmektedirler.) Konukların resital başlama saatinden en az 30dk. önce saat 19:30'da salonda bulunmaları, en geç 19:55'te salonda yerlerini almış olmaları önerilir. İstanbul Resitalleri, tarih sanatçı ve yer değişikliği yapma hakkını saklı tutar. 12 yaşından küçükler alınmaz.