Karda Kışta İster Misiniz Çıksın Gökkuşağı?

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin, Arkın Zirek'in başkoreograflığında ilk yeni yapımı Gökkuşağı, seyirciyle 17 Ocak 2015 Saat 20.00’de Kadıköy Süreyya Operası’nda buluşacak. 

T.C.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü

“GÖKKUŞAĞI”

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, sezonun ilk bale prömiyerini dünya çapında ünlü koreografların, en ses getirmiş yapıtlarından seçti. Bunlardan ilki, daha 20’li yaşlarında New York City Ballet’nin baş dansçılığına getirilen, koreograf olarak "San Fransisco Ballet",  “Het National Ballet, Amsterdam” ve “Flanders Kraliyet Balesi”ninde aralarında bulunduğu birçok dünya çapında birçok bale topluluğu için 50'den fazla eser yaratan Christopher D’Amboise’ın JUST ONE OF THOSE THINGS adlı eseri.. Müzikler seyirciyi sanki bir Broadway müzikaline götüren,  Irving Berlin  -  Cole Porter bestelerinden derlenmiş,  Ayşem Sunal ve Demet Gökçelik tarafından sahneleniyor.

İkinci eser, Güney Kore doğumlu,  eserleri ile “Dünyanın En İyi Koreografisi” ve 2006’da “Dünyanın En iyi Koreografı ödüllerini alan Young Soon Hue imzalı…  CONTRAST’ın müzikleri John Adams  - Alva Noto&Ryuichi Sakamoto besteleri… Young Soon Hue  yıllarca seyahat ettiği havaalanlarında bir yerlere koşuşturan insanları gözlemlerken, belki de bu kocaman dünyada  incinmekten korktuğumuz için,  içimizde sıkışıp kalan ve  yaşamlarında ve birbirlerine ifade etmekte zorlandıkları aşk, yalnızlık, tutku, umut, öfke gibi insani duyguları harekete dönüştürerek oluşturmuş. Eserin kostüm ve ışık tasarımı da koreograf  Young Soon Hue’nun.

Son perde, dans tutkunlarının yakından bildiği, sergilendiği her ülkede, her festivalde büyük ilgi gören TROY GAME…  Koreografı, Rambert Balesi’nin, Göttebourg ve İskoç Balesinin dünya çapında ünlü Sanat Yönetmeni ROBERT NORTH..  Ayrıca, bu eseri İstanbul Devlet Opera ve Balesinin solist dansçıları ile haftalarca çalışarak repertuara kazandıran da, bütün dünyada Troy Game’i 500’den fazla şehirde sahneleyen ve Robert North koreografileri üzerine dersler veren Prof. Julian Moss oldu.  Müzikleri Batacuda – Bob Downes tarafından bestelenen ve kostümleri  Peter Farmer tarafından tasarlandı. Her üç perdedeki eserlerin kostümleri Çimen Somuncuoğlu  tarafından hayata geçirilirken, ışık realizasyonu da Taner Aydın tarafından yapıldı.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin,  Arkın Zirek Başkoreograflığında ilk yeni yapımı GÖKKUŞAĞI, seyirciyle FORD OTOSAN Sponsorluğu’nda 17 Ocak 2015 Saat 20.00’de Kadıköy Süreyya Operası’nda buluşacak.  Gökkuşağı, Ocak Ayında 20,22, 29 ve 31 Ocak tarihlerinde Kadıköy Süreyya Operası’nda, 27Ocak ve 4 Şubat’da Fulya Sanat Merkezi’nde, 17,19,21 Mart Tarihlerinde yine Kadıköy Süreyya Operası’nda tekrarlanacak.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü, Mete Cad. Seyran Apt. No:6 (34437)  Taksim / İSTANBUL

(:0212 243 20 11/  Fax : 0212 252 11 14  /  www.dobgm.gov.tr