Yarışma Saygun'un Gümüşlük'teki Yazlığında

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali bünyesinde iki yılda bir düzenlenen Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilecek. Yurtiçinden ve yurtdışından tüm genç yeteneklere açık olan yarışma 20-23 Temmuz 2015 tarihleri arasında Bodrum’un tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan bölgesi Gümüşlük’te düzenlenecek.

Gümüşlük’te Adnan Saygun Piyano Yarışması heyecanı başlıyor

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali bünyesinde iki yılda bir düzenlenen Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilecek. Yurtiçinden ve yurtdışından tüm genç yeteneklere açık olan yarışma 20-23 Temmuz 2015 tarihleri arasında Bodrum’un tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan bölgesi Gümüşlük’te düzenlenecek. 

3. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması, yurt içinden ve dışından tüm yetenekli gençlere açık olacak. İki sınıftan oluşacak yarışmada, yarışmacılar yaşlarına göre sınıflara ayrılacak. 18 yaş üstü yarışmacılar A sınıfında; 18 yaş altı yarışmacılar ise B sınıfında yeteneklerini sergileyecek. 4 gün sürecek olan yarışmanın sonunda her iki sınıfın ilk üçe giren yarışmacısına para ödülü verilecek. Ayrıca A sınıfı birincisi, 2016 yılında 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali programında yer alacak ve bir konser verecek; B sınıfı birincisi ise 2016 Gümüşlük Festival Akademisinden masterclass bursu kazanacak. Dereceye girenlere ödülleri, 23 Temmuz Perşembe akşamı festivalin konser alanı olan Koyunbaba Antik Taş Ocağı sahnesinde verecekleri final konseri sonrasında dünyaca ünlü jüri üyeleri tarafından takdim edilecek.  Bu yıl jüride, devlet sanatçımız Gülsin Onay, Vyacheslav Gryaznov, Martin Roscoe ve Eren Levendoğlu yer alacak.

Ustaya saygı duruşu

Konuyla ilgili açıklama yapan festival sanat yönetmeni Piyanist Eren Levendoğlu, “Bu yarışma ustamıza bir saygı duruşudur” diyerek,  Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışmasını üçüncü kez gerçekleştirecek olmanın heyecanını yaşadıklarını belirtti. Levendoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Ülkemiz için milli bir değer olan hocamızın adını, gerek genç kuşaklara, gerekse dünya müzik camiasına duyurmayı hedefliyoruz. Genç piyanistleri Saygun’un eşsiz dünyasıyla yakınlaştırmak ve onun müziğini gençlerle yaşatmak istiyoruz. Öte yandan önceki yıllarda bu yarışma sayesinde, genç yetenekler keşfettik. Bu yıl da yeni yetenekleri sanat dünyasına kazandırmak istiyoruz ve katılımcıları heyecanla bekliyoruz.”

1 Mayıs Cuma gününe kadar başvuruların yapılabileceği yarışma ile ilgili detaylar, www.gumuslukfestival.org adresinden öğrenilebilecek.

Festival Akademisinde 4 ustalık sınıfı

Bu yıl 12.’si düzenlenecek olan Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 3. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması dışında 10 konsere ve Gümüşlük Festival Akademisine de ev sahipliği yapacak. Festivalde konser takvimi ve programlar henüz açıklanmazken, 4 masterclass, 4 öğrenci konserinin yer alacağı Gümüşlük Festival Akademisinde bu yıl flüt, piyano, keman ve oda korosu ve solist ses eğitimi masterclassları yer alacak. 7–13 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan Flüt Masterclassı, Bülent Evcil tarafından, Philip Moll’un piyano eşlikçiliğiyle verilecek. 16 Temmuz–3 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan Piyano Masterclassına Vyacheslav Gryaznov, Martin Roscoe, Akiko Ebi ve Gülsin Onay eğitmen olarak katılacak. 27–31 Temmuz tarihlerinde Gilles Apap, Keman Masterclassı düzenleyecek. Çimen Seymen ve Mirella Giardelli’nin birlikte verecekleri Oda Korosu ve Solist Ses Eğitimi ise 7–12 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

GFA, 2006 yılından beri 450 civarında öğrenciye sertifika verdi. 10 genç yeteneğe yurt dışında burs imkânı sağladı ve ülkemiz başta olmak üzere ABD’den Japonya’ya, Ürdün’den Avustralya’ya kadar geniş bir coğrafyadan genç piyanistlere eğitim verdi.