Kanun ve Piyano Bir Araya Gelmiş, Bir de Albüm Olmuş

Esra Berkman & Nazlı Işıldak'tan oluşan Kanun-Piyano İkilisi’nin Haçatur Avetisyan’ın eserlerinden oluşturdukları “Uyanış” başlıklı albümü, KALAN Müzik etiketiyle Aralık 2013’te piyasaya sunuldu.

Kanun Piyano İkilisi
Esra Berkman & Nazlı Işıldak


UYANIŞ 
Haçatur Avetisyan

Esra Berkman tarafından 2008 yılında kurulan Kanun Piyano İkilisi öncelikli olarak, Ermeni kanun repertuarının icra edilerek tanıtılması; kanunun niteliklerinin, piyanoyla birlikte, solo bir enstrüman olarak vurgulanması ve Türk kanun repertuarının zenginleştirilmesi yönünde çaba sarf etmeyi amaçlar. 


Haçatur Avetisyan, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği yıllarındaki Ermenistan Cumhuriyeti’nde yetişmiş bir besteci olarak, Sovyet dönemi kültür-sanat politikaları bağlamında geleneksel müzik formları ve icrası dâhilinde kullanılan kanunu Avrupa müziği formları ve çokseslendirme esasları doğrultusunda yeniden biçimlendirerek (bir anlamda modernize ederek), kanun için duo, trio, kuartet gibi toplulukları içeren ve sonat, konçerto gibi formlarda yüklüce bir repertuar meydana getirmiştir.

 

Kanun Piyano İkilisi’nin repertuarında, Avetisyan’ın kanun eserleri besteleme biçimlerinin tümüne ilişkin örneklere yer verilmesine özen gösterilmiştir. Kanun için Konçerto No.2, Tsaghkazard, Bambasank, Perpetum Mobile, Zartonk (Uyanış, Awakening), İğlerin Dansı, Hin Tiflis, bestecinin özgün eserleri arasında yer alırken, Yaşlıların Dansı, Kele Kele, Habrban, Çınar Yes, Kagavik, Kayısı Ağacı, Ermeni müziği uyarlamaları biçimindedir. Çok sesli Avrupa müziği eserleri uyarlamaları arasında ise, Anitra’nın Dansı, Romanya Dansı ve Ukrayna Halk Müziği Temaları yer almaktadır. 


Kanun Piyano İkilisi, kuruluşundan günümüze dek verdiği pek çok konserle, Türkiyeli dinleyiciler için yeni bir deneyim olan kanun-piyano çalgılarının birlikte ürettikleri tınıları paylaşmış ve Türk bestecilerine kanun ve piyano için eserler üretmeleri yönünde ilham vermeyi amaçlamıştır. Bu çabalar, 2010 yılında Tolga Zafer Özdemir’in Likya Dede Balesi’nden Kesitler adlı 4 bölümlü eserini yazması; ardından Enis Gümüş’ün Başına Bağlamış Astar’dan adlı eserini kanun-piyano için uyarlaması, 2011’de Uğraş Durmuş’un Haliç’te No:2 adlı özgün eserini bestelemesi ve 2013’te Onur Türkmen’in Kanun ve Piyano için Anımsamalar adlı özgün eserini bestelemesiyle karşılığını bulmuştur. Bu eserler Kanun Piyano İkilisi tarafından yurtiçi ve yurtdışında pek çok konserde seslendirilmiştir.

 

Esra Berkman tarafından 2008 yılında kurulan Kanun Piyano İkilisi öncelikli olarak, Ermeni kanun repertuarının icra edilerek tanıtılması; kanunun niteliklerinin, piyanoyla birlikte, solo bir enstrüman olarak vurgulanması ve Türk kanun repertuarının zenginleştirilmesi yönünde çaba sarf etmeyi amaçlar.


Albüm İçeriği

1. Uyanış Zartonk
2. Konçerto No:2 Allegro Con Fuoco
3. Konçerto No:2 Cadenza
4. Konçerto No:2 Allegro Con Fuoco
5. Kayısı Ağacı Dzirani Dzar Komitas
6. Habrban Komitas
7. Kele Kele Komitas
8. Çınarsın Çınar Yes Komitas
9. Zeytin Dalı Tsaghkazard
10. İğlerin Dansı Iliknerov Bar
11. Eski Tiflis Hin Tiflis
12. Varyasyonlar Varyatsiane Komitasın Kagavik Şarkısı Üzerine
13. Yaşlıların Dansı Dzerunineri Barı Aram Haçaturyan
14. Perpetum Mobile
15. Dedikodu Bambasank
16. Anitranın Dansı Anitrayı Bar Edward Grieg
17. Romanya Dansı Ruminagan Bar Tinigü
18. Varyasyonlar Varyatsiane Ukrayna Halk Müziği Temaları

 

Duyuru:

http://www.kalan.com/news/view/esra-berkman-nazli-isildak-uyanis/45

www.kanunpiyano.com

https://www.facebook.com/pages/Kanun-Piyano-%C4%B0kilisi/447424885338447?fref=ts

 

Edinilebilecek mecralar:

https://itunes.apple.com/tr/album/uyan-s/id778769920?uo=4

http://www.deezer.com/search/uyan%C4%B1%C5%9F

https://www.ttnetmuzik.com.tr/

http://www.dr.com.tr/Muzik/Uyanis/Kanun-Piyano-Ikilisi/Yerli-Albumler/Fusion/urunno=0000000573073

 

 

--
www.esraberkman.com