İKSV; Barış İçin, Müzik İçin Yatırım Yaptı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), kültür ve sanatın gelişimine yönelik çalışmalarına, gençlere yönelik eğitim ve destek faaliyetlerini güçlendirerek devam ediyor. Barış İçin Müzik Vakfı’nın kurumsal partnerliğini üstlenen İKSV, Lale Kart Üyelik Programı ile de bu oluşumu destekleyecek. Ayrıca, Barış İçin Müzik Korosu ve Orkestrası, İKSV’nin desteği ve öncü sponsor Lale Kart’ın katkılarıyla Salzburg Festivali’nin konuğu olacak.

İKSV, BARIŞ İÇİN MÜZİK VAKFI’NIN KURUMSAL PARTNERİ OLUYOR

 

BitamBiöğrenci projesine ek olarak, 2011 yılında tüm dünya için ilham verici bir örnek oluşturan El Sistema’nın kurucusu José Antonio Abreu’yu ve şef Gustavo Dudamel yönetimindeki Venezüella Simon Bolivar Senfoni Orkestrası’nı İstanbul’da yaşayan gençlerle buluşturan, 2012 yılından itibaren ise klasik müzik ve opera alanında çalışan gençlere sunulan Aydın Gün Teşvik Ödülü’nü vermeye başlayan İKSV, gençlere yönelik eğitim ve destek için attığı adımlara Barış İçin Müzik Vakfı’nın kurumsal partneri görevini üstlenerek devam edecek. İKSV bu ortaklık kapsamında Barış İçin Müzik Vakfı’nın gelişimine, uluslararası arenada yer edinmesine ve sürdürülebilirliğine yönelik çalışmalar yürütecek; destekçi arayışı, iletişim çalışmaları ve organizasyona yönelik konularda da yardımcı olacak.

BARIŞ İÇİN MÜZİK KOROSU VE ORKESTRASI

LALE KART ÜYELERİNİN DESTEKLERİYLE SALZBURG FESTİVALİ’NE GİDİYOR

 

Lale Kart Üyelik Programı da orkestranın öncü sponsoru olarak, bu oluşumun desteğe ihtiyaç duyduğu farklı alanlara katkıda bulunacak. Bu konudaki ilk girişimini, bu yıl Barış İçin Müzik Vakfı Korosu ve Orkestrası’nın, davetli olarak katılacağı Salzburg Festivali’ne ulaşımını desteklemek için gerçekleştirecek.

 

 

Barış İçin Müzik, Lale üyelerinin öncü sponsorluğunda Salzburg Festivali’nin konuğu olacak

 

Barış İçin Müzik Korosu ve Orkestrası bugüne kadar Türkiye’de birçok konser verdi ve şimdi Superar işbirliği, İKSV’nin desteği ve Öncü Sponsor Lale Kart’ın katkılarıyla Salzburg Festivali’nin konuğu olacak. Barış İçin Müzik Korosu, konserde Avusturya, Bosna, Romanya, İsviçre ve Slovakya’dan toplam 400 çocuk ile bir arada sahneye çıkacak. 20 kişilik Barış İçin Müzik Korosu’nun 27 Temmuz Cumartesi günü vereceği festivalin ana programı ve 86 kişilik Barış İçin Müzik Orkestrası’nın 7 Ağustos Çarşamba günü vereceği festivalin yan etkinlikleri kapsamındaki konserleri Lale Kart Üyelik Programı’nın desteğiyle gerçekleştirilecek.

 

Lale Kart Üyelik Programı gelecek vadeden bu koro ve orkestranın gelişmesine katkıda bulunan ilk sponsor olarak bu misyonun, farklı kurumlar için de teşvik edici olacağını ve ileride birçok farklı sanatsever kurum ve kuruluşun Barış İçin Müzik Vakfı’nın çalışmalarını destekleyeceğini ümit ediyor.

 

 

Barış İçin Müzik Vakfı binlerce çocuğa ulaştı

 

Barış İçin Müzik, 2005 yılında, imkanları kısıtlı birçok çocuğa müzik eğitimi vermek ve barışın sesini müzikle duyurmak amacıyla kuruldu; Mehmet Selim Baki ve Yeliz Baki’nin yedi yıllık çalışmaları sonunda Barış İçin Müzik Vakfı’na dönüştürüldü. Çocukların ve ailelerin aktif katılımıyla bir dayanışma ve paylaşım merkezi haline geldi.

 

Barış İçin Müzik Vakfı çalışmalarının ilk uygulamasını Edirnekapı’daki bir ilköğretim okulunda ders saatleri dışında haftada beş gün 6-14 yaş aralığındaki çocuklara solfej ve akordeon dersleriyle başladı. Çocuklar üzerindeki sosyal, müzikal, barıştırıcı ve iyileştirici etkileri gerçekleştirilen atölyelere devam eden çocuk sayısının giderek artmasını ve yeni atölyelerin talep edilmesini sağladı.

 

Akordeonla başlayıp, flütle devam eden müzik eğitimine keman, viyola, çello, piyano, perküsyon, kontrbas, klarnet, trombon, trompet, tuba ve korno da eklendi. Başlangıçtan bugüne kadar okullardaki atölyelerin yapılması, arsaların alımı, binaların yapımı, 1.000 adet enstrümanın tedariki, eğitmen ve personel ücretleri gibi tüm giderler Mehmet Selim Baki’nin kişisel imkânlarıyla karşılandı. Atölyelerdeki görevli personel ise ağırlıklı olarak öğrenci velilerinden seçilerek bölge için bir mikro-ekonomi yaratılmaya çalışıldı. Barış İçin Müzik Vakfı şu anda üç farklı ilköğretim okulunda kurulan müzik atölyeleri ve Edirnekapı’daki merkez binasında verdiği derslerle çalışmalarına devam ediyor.

 

Eğitim kadrosunun büyük çoğunluğu Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü öğrencileri, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencileri ve genç mezunlarından oluşuyor, eğitmen asistanları ise uzun süredir Barış İçin Müzik’e devam eden çocuklardan oluşuyor. Barış İçin Müzik Vakfı, 2009 yılında Deutsche Bank Urban Age Award ödülüne layık görüldü ve 2012 yılında El Sistema’nın Avrupa ayağını oluşturan Sistema Europe tarafından en iyi uygulamalar arasında gösterildi.

 

Ayrıntılı bilgi için: www.iksv.org