Çanakkale'de Sakarya Ruhu

Çanakkale Kepez Belediyesi ev sahipliğinde 13 Eylül 2021 Pazartesi akşamı Uzman Müzikolog Ersin Antep’in katılacağı “100. Yılında Sakarya Meydan Muharebesi” başlıklı söyleşi gerçekleştirilecek. Psikolog ve Yazar Prof. Dr. Üstün Dökmen de etkinliğe video bağlantısıyla katılarak özel bir konuşma yapacak.

Sakarya Meydan Muharebesi’nin zaferle sonuçlandığı 13 Eylül 1921’in 100. Yıldönümünde Çanakkale Kepez Belediyesi; Uzman Müzikolog Ersin Antep’in konuk olacağı özel bir söyleşi düzenleyecek. “Kuvayi Milliye Cephesinde Musikiyye: Cephede Kültüre Yatırımın Kodları” içeriğiyle gerçekleşecek söyleşiye, Psikolog ve Yazar Prof. Dr. Üstün Dökmen de görüntülü olarak bağlanarak özel bir konuşma yapacak. “100. Yılında Sakarya Meydan Muharebesi” başlıklı etkinlik; Kepez Belediyesi Turhan Mildon Kültür ve Sanat Merkezi’nde 13 Eylül Pazartesi akşam saat 20.00’da serbest girişli olacak ve Çanakkale Kepez Belediyesi sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanacak.

Uzman Müzikolog Ersin Antep söyleşide, Kurtuluş Savaşı’nı kırk yılı aşkın süreçte ve harbin yaşandığı cephede adım adım araştırarak “Şu Çılgın Türkler” kitabıyla taçlandıran Turgut Özakman’ın danışmanlığında hazırladığı “Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası: Çoksesliliğin Belgesel Tarihi” adlı kitabından bölümler aktaracak. Mine Kırıkkanat’ın 13 Ocak 2019’da Cumhuriyet Gazetesi’ndeki köşe yazısında “Ersin Antep’in olağanüstü yapıtı” olarak nitelediği kitabından tarihi yapraklar ve Atatürk’ün Sakarya Muharebesi’nden yalnız iki gün sonra cephede kurduğu müzik kurumuna dair özel belgeler anlatılacak.

Kepez Belediyesi Kültür-Sanat Sezonu çerçevesinde gerçekleşecek etkinliğe, Psikolog ve Yazar Prof. Dr. Üstün Dökmen de video bağlantısı ile katılacak. Dökmen; cephede Atatürk ile kumandanların, askerlerin ruh hallerini, yaşananlardan örneklerle değerlendirecek.

Türk tarihinde Viyana Kuşatmasıyla başladığı ifade edilen geri çekilmenin durdurulduğu muharebe olarak da değerlendirilen Sakarya Meydan Muharebesi; Tarihçi Dr. Selim Erdoğan’ın tespitine göre 10.000’den fazla şehidimizin olduğu büyük bir savaştır. Şehitler arasında, askere kumanda eden subayların da birçoğunun kaybedildiği, gazilerin hayli çok sayıda olduğu, lojistik olanakların azaldığı bilinmektedir. Bu şartlar altında eğitim kongresi toplayacak olan Ulu Önder’in, cephede kurduğu musikiyye ile kültürel adımlara gösterdiği özen, söyleşinin de ana konusunu teşkil edecek.

Çanakkale Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan; “Çanakkale’de milletimizin tanıdığı Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde zaferle sonuçlandırdığımız Kurtuluş Savaşı’nı, Sakarya Meydan Muharebesi’ni büyük bir gururla idrak edeceğiz. Bizler için hayatlarını veren atalarımıza, gazi kalarak ebediyete intikal edenlere minnet duyuyor, rahmet diliyoruz. Hatıralarını yaşatmak, emanetlerini yüceltmek en önemli ödevimizdir. 13 Eylül akşamı, Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. Yıldönümünde, Çanakkale ve civar şehirlerden tüm vatandaşlarımızı Kepez’de, hemşerimiz de olan Müzikolog Ersin Antep’in söyleşisinde bir araya gelmeye, buluşmaya bekliyoruz” dedi.

Ayrıntılı bilgi için; Pınar Şimşek kepezbelediyesibasin@gmail.com

 

Çanakkale Kepez Belediyesi Sosyal Medya Hesapları ;

Twitter-Facebook-Instagram: @kepezbeltr

Halk Masası (286) 263 01 01

Halk Hat (534) 219 64 64

www.kepez.bel.tr