Müziğin Dilini Çözüyoruz

Müziğin dilini çözmek için; 9 Ocak akşamı Uzman Müzikolog Ersin Antep ile birlikte müzik dinliyoruz. Müziğin doğuşu üzerine konuşup, gelişimini izliyoruz. Tadımlık müziklerle, farklı lezzetler arasında geziniyoruz.

MERAK ETTİKLERİN

 

ERSİN ANTEP İLE "MÜZİĞİN DİLİNİ ÇÖZÜYORUZ"

Notalar ne anlatır? Bir araya geldiklerinde belki de çok şey anlatır, belki de hiçbir şey anlatmaz!

Dinlemesini bilmeyene, hiç…

Bilene çok şey... 

Bir eserde, puslu bir İstanbul sabahında, yaklaşan işgali anlatabilir.

Bir şarkıda, memurların setrelerini “ti”ye alabilir.

Uzaklaştırıldığı ülkesini ele geçirecekken vicdanının sesine yenilen bir komutanı tanıtabilir.

Bir aşkı, bir ulaşılmazlığı, bir ayrılığı, bir acıyı, bir sevinci, bir coşkuyu…

Kısacası dünyada olan her şeyi tasvir edebilir. 

Müziğin dilini çözmek için; Uzman Müzikolog Ersin Antep ile birlikte müzik dinliyoruz. Müziğin doğuşu üzerine konuşup, gelişimini izliyoruz. Tadımlık müziklerle, farklı lezzetler arasında geziniyoruz.

Eğitmen: Ersin Antep

Gelibolu’da doğan Ersin Antep, müzik öğrenimine, bir Köy Enstitüsü mezunundan mandolin dersi alarak başladı. Küçük yaşlardan itibaren çalışma yaşamına katılan Antep, liseden itibaren klarnet icracılığı ile profesyonel olarak başladığı müzik eğitimini, 1993 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Genel Müzikoloji Bölümü'ne girerek sürdürdü. Türkiye’nin önemli müzik insanları arasında bulunan öğretmen kadrosunun elinde yoğrulan Antep, daha sonraki süreçte müzikbiliminin çeşitli alanlarında çalışmalar yaptı. Uzun süredir Cumhuriyet, Dünya ve Radikal’de müzik yazıları yazan Ersin Antep, Andante Dergisi ile Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nin kurucularındandır. Bunun yanı sıra Hürriyet Gösteri Dergisi’nde yazılarını sürdüren Antep’in, ikisi, Türk bestecilerinin eserlerini inceleyen ve uluslararası bilimsel referans yayın özelliğini kazanmış kitabının yanında; Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Armağan Kitabı ve müziğin çeşitli dallarına dair pek çok makalesi bulunmaktadır. 94.9 Açık Radyo’da Ali Pınar ile birlikte Alla Turca programını hazırlayıp sunan Antep; müzik psikolojisi seminerlerini gerçekleştirmekte ve Müzikoloji Platformu’na ait Müzikoloji Portalı’nın Genel Yönetmenliği’ni sürdürmektedir. Ersin Antep evli ve bir çocuk babasıdır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız...