"Çoklu" Piyano Albümü

İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi ve Türkiye’nin önde gelen çağdaş müzik bestecilerinden Tolga Tüzün’ün ilk solo piyano albümü “Multiple Wounds” Bilgi Music Label (BML) etiketiyle dinleyiciyle buluşuyor.

TOLGA TÜZÜN’ÜN İLK SOLO PİYANO ALBÜMÜ

BİLGİ MUSİC LABEL’DAN ÇIKIYOR

İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi ve Türkiye’nin önde gelen çağdaş müzik bestecilerinden Tolga Tüzün’ün ilk solo piyano albümü “Multiple Wounds” BİLGİ Music Label (BML) etiketiyle dinleyiciyle buluşuyor. 22 Aralık tarihinde, dijital müzik marketlerdeki yerini almış olan albüm, doğaçlama eserlerden oluşuyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü akademisyenlerinin, öğrencilerin müzik alanında geniş dinleyici kitlelerine ulaşabilmesinin önünü açmayı hedefleyen müzik paylaşım mecrası BİLGİ Music Label, yoluna Tolga Tüzün’ün ilk solo albümüyle devam ediyor. BİLGİ öğretim üyesi ve Türkiye’nin önde gelen çağdaş müzik bestecilerinden Tolga Tüzün’ün yeni albümü Multiple Wounds adını taşıyor. Albüm, 22 Aralık 2017 tarihinde, BİLGİ Music Label etiketiyle tüm dijital müzik marketlerde dinleyicilerle buluşuyor.

 

Besteci Tolga Tüzün yeni çıkacak albümünü şu sözlerle tanımlıyor; “Multiple Wounds ilk solo piyano albümüm. Baştan aşağı doğaçlama çalınan albüm, cazdan elektronik müziğe, çağdaş müzikten Türk Müziği’ne salınan, çeşitli estetik biçimlerin ve üslupların aralarında bir gidip gelme halinin yansıması. 15 yıllık bir çağdaş müzik besteciliği kariyerinin piyanoyla baş başa kalındığında nelere tercüme olacağı, doğaçlamanın cazdan öte nerelere açılabileceği üzerine sesli bir düşünme hali.”

 

Kayıtları İstanbul Bilgi Üniversitesi Stüdyoları’nda Arda Keremoğlu ve Can Bora Geç tarafından gerçekleştirilen, miksajı Tolga Tüzün’e ait olan albümün, mastering’i ise Hakan Kurşun tarafından yapıldı.

 

 

 

 

Doç. Dr. Tolga Tüzün Hakkında:

Çağdaş müzik bestecisi ve icracısı Tolga Tüzün, Siyasal Bilimler eğitiminden sonra, İTÜ MİAM’da Pieter Snapper ve Marc Wingate ile bestecilik, Hasan Uçarsu ve İlhan Usmanbaş’la orkestrasyon çalıştı. New York'da CUNY Graduate Center’da bestecilik doktorasını tamamlarken David Olan ve Tristan Murail, Paris'te Philippe Leroux ile bestecilik çalıştı. Roger Reynolds, Rand Steiger, Edmund Campion, Mara Helmuth, Horacio Vaggione, Hughes Dufourt, Joshua Fineberg and Brian Ferneyhough gibi isimlerle “master class”lara katıldı. Eserleri Amerika ve Avrupa'da çeşitli festivallerde ve konserlerde çalındı, gruplar ve festivaller için teknik direktör ve danışman olarak çağrıldı, çeşitli uluslararası konferanslarda müzik teorisi ve elektroakustik müzik üzerine sunumlar yaptı. 2003-2005 yılları arasında Brooklyn College'da armoni ve kompozisyon dersleri verdi. Besteci, 2005-2006 yıllarında IRCAM'da bestecilik ve elektronik müzik konularında çalıştı.Beraber sahne aldığı bazı isimler: Oğuz Büyükberber, Korhan Erel, Nora Krahl, Ned Mc Gowan, Bob Ostertag, Frank Gratkowski, Sam Briton, Anıl Eraslan, Eric-Maria Couturier, Nicolas Crosse.

 

Doç. Dr. Tolga Tüzün 2007 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde bestecilik ve elektronik müzik dersleri vermektedir. 2010 yılından itibaren BİLGİ Müzik Bölümü Başkanı olarak görev almaktadır.

 

Diskografi

 

From Bloom to Dust- (Isambard Khroustaliov ve Alex Bonney ile) (2013) Not Applicable Recordings

injured-NOT Trio (Ned McGowan ve Oğuz Büyükberber ile) (2013) Müzik Hayvanı Publishing

Superimposed Circumstances (Korhan Erel ile) (2012) Another World Records

Seeding Berke Can Ozcan ile (2012) Another World Records

SOnuMUT elektronik eserler (2012) Müzik Hayvanı Publishing

Periphery– Electroacoustic Works for solo and electronics (2009)-AK Muzik

Live-Oğuz Büyükberber Quintet ile (2003)-Ada Müzik

nix –(2000)-Kalan Müzik