Bu Eserde Ne Giysem!

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası'nın İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin iş birliğiyle hazırladığı; tiyatronun, sinemanın ve elbet opera ve bale sanatlarının sahnelenmesinde anlatımın ayrılmaz bir görsel unsuru olan kostüm tasarımlarını yansıtan “Opera-Bale Kostüm Sergisi”, Haziran ayına kadar ziyarete açık olacak.

“OPERA-BALE KOSTÜM SERGİSİ” KADIKÖY BELEDİYESİ SÜREYYA OPERASI’NDA…

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası, tiyatronun, sinemanın ve elbet opera ve bale sanatlarının sahnelenmesinde anlatımın ayrılmaz bir görsel unsuru olan kostüm tasarımlarını yansıtan bir sergi düzenlendi. Sergi, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin iş birliğiyle hazırlandı. “Opera-Bale Kostüm Sergisi”, Haziran ayına kadar Süreyya Operası fuayesinde ziyarete açık olacak.

Bilindiği gibi kostüm, bütün sahne sanatlarının, sinemanın izleyiciye sunulmasında, sanatsal anlatımın ayrılmaz görsel bir unsurudur. İlkel toplumun, insanoğlunun hayatla mücadelesini yansıtan, büyü ve inançla ilgili ritüellerinden, geleneksel törenlerinden yüzleri ve vücudu boyalı toplum önderlerinin özel giysileri, günümüzdeki kostüm sanatının insanlık tarihinin başından beri bir ifade aracı olarak varlığını da kanıtlıyor. Antik çağda, tiyatro oyuncularının kullandığı maskelerin, daha sonra sahne sanatlarının bütün dünyada sembolü olduğunu biliyoruz.

Süreyya Operası’ndaki sergi, bu sanatın yalnızca opera ve bale eserlerindeki uygulamalarından örnekler sunuyor. Sergide, değişik opera ve bale temsilleri için hazırlanmış olan orijinal giysi, şapka, başlık, peruka ve ayakkabılar yer alıyor.

Serginin ikinci görsel malzeme grubu, kostüm tasarımcılarının çeşitli opera ve bale temsilleri için hazırlamış oldukları orijinal kostüm resimleri, çizimlerinden oluşuyor.

Üçüncü görsel grup ise, sahnelenmiş değişik opera ve bale eserlerinin giysileri ve aksesuarlarını gösteren fotoğraflardır.

Sergilenen bütün malzemenin hangi esere ait olduğu ve tarihleri, kostüm tasarımcılarının isimleri her eserin altında yazılı olarak gösteriliyor. Böylece, sınırlı da olsa opera ve bale kostüm tarihinin belgesel bir sunumu ortaya çıkıyor.

Serginin bir özelliği de bu konudaki ilk örnek olmasıdır.

www.sureyyaoperasi.kadikoy.bel.tr